Quantum WR54-1448S 48" W x 14" D x 54" H Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-1448S
MPN:
WR54-1448S
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • NSF certified for food safety compliance
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable 304 stainless steel construction
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Supports up to 700 pounds of weight
Weight56 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)14
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight56 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)14
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum WR54-3042S 42" W x 30" D 304 Stainless Steel Includes 4 Wire Shelves Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Quantum WR54-1442P 42" W x 14" D x 54" H Green Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Rosseto SW105 6.7" W Black Bamboo Square Skycap Riser Cap
Yanco RM-306 14 Oz. 6" W White Melamine Square Rome Bowl
Yanco RO-213 12" W Porcelain Rectangular Rockeye Plate
Sammic CK-38V Stainless Steel Combi Vegetable Prep and Food Processor - 120 Volts
Duke RFHU-24 33" W x 11.8" H Stainless Steel ReadyFlex Hot Holding Cabinet - 120 Volts
Royal Range RSS-24HD 22" H Stainless Steel Equipment Stand
Sapphire Manufacturing SE-RA60-LP 60" W Stainless Steel Front Liquid Propane Sapphire Restaurant Range - 362,000 BTU
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf