Quantum WR54-1460S-5 60" W x 14" D x 54" H Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-1460S-5
MPN:
WR54-1460S-5
Commercial design services
  • NSF certified for food safety standards
  • Includes five adjustable wire shelves
  • Ideal for commercial kitchen use
  • Sturdy stainless steel construction
  • Supports up to 700 pounds of weight
  • Vented design for optimal airflow
Weight82 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)14
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight82 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)14
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Advance Tabco 7-PS-73 12" W x 16" D Wall Mounted Hand Sink