Quantum WR54-1836C-5 36" W x 18" D x 54" H Chrome Plated Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-1836C-5
MPN:
WR54-1836C-5
Commercial design services
  • NSF certified for safety and hygiene
  • Includes five adjustable wire shelves
  • Ideal for commercial kitchen storage
  • Durable chrome plated finish for longevity
  • Supports up to 700 pounds of weight
  • Vented design promotes air circulation
Weight62 LBS
Height54 (H)
Width18 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)18
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight62 LBS
Height54 (H)
Width18 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)18
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Advance Tabco FC-WM-120EFADA 120" W x 19.5" D 16 Gauge Wall Mounted Multiwash Hand Sink
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco UG-24-144 144" W x 24" D Galvanized Work Table Undershelf
Pro IconFree shipping
Advance Tabco EG-2460 60" W x 24" D Green Epoxy Coated Special Value Wire Shelving