Quantum WR54-1842P 42" W x 18" D x 54" H Green Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-1842P
MPN:
WR54-1842P
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Supports up to 700 pounds
  • Includes four shelves for storage
  • Vented design promotes airflow and reduces moisture
  • Robust wire shelving for heavy-duty use
  • NSF certified for food safety
  • Green epoxy antimicrobial finish
Weight56 LBS
Height54 (H)
Width18 (W)
Depth42 (D)
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
StyleVented
Weight56 LBS
Height54 (H)
Width18 (W)
Depth42 (D)
FinishEpoxy
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Advance Tabco FLG-367 84" W x 36" D Galvanized Base 14 Gauge Adjustable Undershelf Work Table
Pro IconFree shipping
picture
Hatco TQ3900240B620 14.7" W Horizontal Countertop Toast-Qwik Conveyor Toaster - 240 Volts
Pro IconFree shipping
Yanco NS-106W 6.5" Dia. White Melamine Round Nessico Plate
Yanco WD-608 16 Oz. 8.13" W Melamine Triangular with Wood Look Plate
Thunder Group PLFTG012BK 12" Black Polycarbonate Flat Grip Serving Tongs
Omcan USA 13369 #8 Brass Spaghetti Pasta Die
Omcan USA 47451 Stainless Steel Side Splash Guard Easily Detached for Cleaning
Frymaster PF50S 50 Lbs. Stainless Steel Frymaster Portable Oil Filter - 120 Volts
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf