Quantum WR6-36-1236-101CL 36" W x 12" D Chrome Plated 4 Shelves Bin Wire Shelving System
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR6-36-1236-101CL
MPN:
WR6-36-1236-101CL
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Quantum WR6-36-1236-101CL chrome plated wire shelving system measures 36" W x 12" D x 36" H and supports 800 pounds per shelf. The kit includes four posts, four shelves, and forty clear QSB101 bins for organized storage.
  • Four posts provide stable support
  • Includes 40 clear QSB101 bins for organization
  • 36" W x 12" D footprint for tight spaces
  • Four chrome-plated wire shelves resist corrosion
  • 800 Lbs. load capacity per shelf
Weight63 LBS
Height36 (H)
Width12 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)12"
Filter TypeShelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)36"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
Weight63 LBS
Height36 (H)
Width12 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)12"
Filter TypeShelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)36"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
Downloads
  • Downloadmanual
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
BKI SM-6224R Stainless Steel 1 Shelf Thermostatic Sandwich Warmer - 120/208 Volts
Pro IconFree shipping
More from Quantum
picture
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Pro IconFree shipping
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf