Quantum WR63-1448BK 48" W x 14" D x 63" H Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-1448BK
MPN:
WR63-1448BK
picture
picture
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Vented design promotes airflow
  • NSF certified for food safety
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable black epoxy antimicrobial finish
  • Supports up to 800 pounds
  • Four adjustable shelves for storage
Weight60 LBS
Height63 (H)
Width14 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)14"
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Width (side - side)48"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight60 LBS
Height63 (H)
Width14 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)14"
FinishEpoxy
Width (side - side)48"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
Downloads
  • Downloadmanual
  • Wire Shelving Kit
Related products
Quantum PT-PSB6 6" x 2" Swivel Polyurethane Caster with Brake
Pro IconFree shipping
Quantum WC34-CB2442GY 42" W x 24" D Gray Epoxy Antimicrobial Finish Cantilever Double Shelf Post Wall Mount
Pro IconFree shipping
Advance Tabco KAG-304 48" W x 30" D 430 Stainless Steel 16 Gauge Galvanized Base Work Table
Advance Tabco 19-18-120 120" W x 19.5" D x 30.75" H 16 Gauge 304 Stainless Steel Wall Mounted Multiwash Hand Sink
Thunder Group SLTTMN008 8" L Stainless Steel Tongs
Omcan USA 11202 #22 0.83" Stainless Steel European Style Machine Plate
Cambro EXU187284V4480 72" W Gray Polypropylene 4 Shelves Camshelving Elements XTRA Stationary Starter Unit
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf