Quantum WR63-1448SG-5 48" W x 14" D x 63" H Galvanized Steel Solid Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-1448SG-5
MPN:
WR63-1448SG-5
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Stationary design for stability and strength
  • NSF certified for food safety compliance
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable galvanized steel construction
  • Supports up to 600 pounds of weight
  • Five solid shelves for ample storage
Weight101 LBS
Height63 (H)
Width14 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)14"
Filter TypeStarter Shelving Units
MaterialGalvanized Steel
Width (side - side)48"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
StyleStationary
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishGalvanized Steel
Weight101 LBS
Height63 (H)
Width14 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)14"
MaterialGalvanized Steel
Width (side - side)48"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
StyleStationary
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishGalvanized Steel
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit