Quantum WR63-1848C 48" W x 18" D x 63" H Chrome Plated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-1848C
MPN:
WR63-1848C
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Vented design promotes air circulation
  • NSF certified for food safety standards
  • Durable chrome plated wire construction
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Supports up to 800 lbs. of weight
Weight62 LBS
Height63 (H)
Width18 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)18"
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishChrome
Width (side - side)48"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight62 LBS
Height63 (H)
Width18 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)18"
FinishChrome
Width (side - side)48"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum WR86-3660S-5 60" W x 36" D x 86" H Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Carter-Hoffmann EPD2S9 All Stainless Steel 2 Compartments Enclosed Plate Dispenser for 9" Plates
Pro IconFree shipping
Advance Tabco ECB-SS-244M-X 48" W x 24" D 304 Stainless Steel 16 Gauge Cabinet Base Special Value Work Table
Advance Tabco K-455A 10" x 14" Stainless Steel Deep Drawn Bowl Sink Cover
Advance Tabco 93-43-72 86" W 16 Gauge Stainless Steel Base Regaline Sink
Flash Furniture 2-ET-ER18345-30-DB-GG 300 Lbs. Dark Brown LeatherSoft Seat and Back Bar Stool
Service Ideas CBDRLIDSS Stainless Steel Lid
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf