Quantum WR63-1854C 54" W x 18" D x 63" H Chrome Plated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-1854C
MPN:
WR63-1854C
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Supports up to 800 pounds of weight
  • Includes four adjustable shelves
  • Ideal for kitchens, restaurants, and storage
  • Robust wire shelving for heavy-duty use
  • NSF certified for food safety compliance
  • Chrome plated finish for durability
Weight74 LBS
Height63 (H)
Width18 (W)
Depth54 (D)
Depth (front - back)18"
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishChrome
Width (side - side)54"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight74 LBS
Height63 (H)
Width18 (W)
Depth54 (D)
Depth (front - back)18"
FinishChrome
Width (side - side)54"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
Related products
Rosseto RDC107 3 Piece Clear Plastic Rectangular Riser Set
Pro IconFree shipping
Hatco EP11-09615 96" W x 17.25" H x 15" D Stainless Steel Single-Sided Full-Service Flav-R-Shield EP11 Food Shield
Pro IconFree shipping
Hatco GRAIH-42D6 42" W Aluminum High Wattage Glo-Ray Infrablack Strip Heater - 120 Volts 1900 Watts
Service Ideas PT2BS 1.5 Gal. Round Stainless Steel Metallic Elements Party Hub
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf