Quantum WR63-2142GY 42" W x 21" D x 63" H Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-2142GY
MPN:
WR63-2142GY
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Optimize your storage with the Quantum WR63-2142GY wire shelving starter kit. This sturdy unit measures 42" W x 21" D x 63" H and holds up to 800 pounds, featuring four durable wire shelves with an antimicrobial gray finish.
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • NSF certified for food safety standards
  • Durable gray epoxy antimicrobial finish
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Supports up to 800 lbs. of weight
Weight62 LBS
Height63 (H)
Width21 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)21"
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Width (side - side)42"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight62 LBS
Height63 (H)
Width21 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)21"
FinishEpoxy
Width (side - side)42"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
Downloads
  • Downloadmanual
  • Wire Shelving Kit