Quantum WR63-2148S-5 48" W x 21" D x 63" H Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-2148S-5
MPN:
WR63-2148S-5
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • NSF certified for food safety compliance
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Sturdy stainless steel construction
  • Five adjustable shelves for flexibility
  • Supports up to 800 pounds of weight
Weight86 LBS
Height63 (H)
Width21 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)21"
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishStainless Steel
Width (side - side)48"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight86 LBS
Height63 (H)
Width21 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)21"
FinishStainless Steel
Width (side - side)48"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit