Quantum WR74-1836WPM 36" W x 18" D x 74" H Green 4 Louvered Wire Plastic Mat Shelving Unit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-1836WPM
MPN:
WR74-1836WPM
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Optimize your storage with the Quantum WR74-1836WPM shelving unit. This stationary, 4-tier unit measures 36" W x 18" D x 74" H and supports up to 700 pounds, featuring a durable green epoxy finish for long-lasting use.
  • Includes essential components for setup
  • Supports up to 700 pounds of weight
  • NSF certified for safety and quality
  • Durable green epoxy antimicrobial coating
  • Four-tier shelving for ample space
  • Stationary design for stable storage
Weight56 LBS
Height74 (H)
Width18 (W)
Depth36 (D)
Color/FinishGreen
Depth (front - back)18" Deep
Filter TypeShelving Units
Posts/Uprights4
StyleStationary
Width (side - side)31" - 36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishEpoxy
Weight56 LBS
Height74 (H)
Width18 (W)
Depth36 (D)
Color/FinishGreen
Depth (front - back)18" Deep
Filter TypeShelving Units
Posts/Uprights4
StyleStationary
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishEpoxy
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit