Quantum WRS5-86-1842SS 42" W x 18" D x 86" H Stainless Steel Solid Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WRS5-86-1842SS
MPN:
WRS5-86-1842SS
Commercial design services
  • Stationary design for stability and strength
  • NSF certified for safety and hygiene
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Robust stainless steel construction
  • Includes five solid shelves for storage
  • Supports up to 700 pounds of weight
Weight110 LBS
Height86 (H)
Width18 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)18" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
Posts/Uprights4
Width (side - side)42" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
FinishStainless Steel
Weight110 LBS
Height86 (H)
Width18 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)18" Deep
Posts/Uprights4
Width (side - side)42" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
National Public Seating TPRA 4th Level Add On for TransPort Tapered Choral Riser
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco TMS-243 36" W x 24" D 16 Gauge 304 Stainless Steel Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TA-928 96" W x 10" D Wood Cutting Board
Advance Tabco KSS-366 72" W x 36" D Stainless Steel 14 Gauge Work Table
American Metalcraft CP10ST Crave 11.13" W Coupe Melamine Plate
Metro 1436BR 14" D x 36" W Zinc Super Erecta Shelf