Quantum WR74-3072S 72" W x 30" D x 74" H Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-3072S
MPN:
WR74-3072S
Commercial design services
  • NSF certified for food safety compliance
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • Ideal for commercial kitchen environments
  • Robust stainless steel construction
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Supports up to 700 pounds of weight
Weight140 LBS
Height74 (H)
Width30 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight140 LBS
Height74 (H)
Width30 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)30" Deep
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum WR54-2130C-5 30" W x 21" D Chrome Finish Includes 5 Wire Shelves Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco N-54-24 Stainless Steel 18 Gauge Drainboard
Pro IconFree shipping
Advance Tabco SU-P-342 31.81" W x 8" D White Thermoplastic Replacement Cutting Board