Quantum WR86-1260P 60" W x 86" H x 12" D Green Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-1260P
MPN:
WR86-1260P
Commercial design services
  • NSF certified for food safety compliance
  • Designed for efficient space utilization
  • Ideal for commercial kitchen environments
  • Durable green epoxy antimicrobial finish
  • Includes four vented wire shelves
  • Supports up to 700 pounds of weight
Weight64 LBS
Height86 (H)
Width12 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)12" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
StyleVented
Weight64 LBS
Height86 (H)
Width12 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)12" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit