Quantum WR86-1436P 36" W x 86" H x 12" D Green Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-1436P
MPN:
WR86-1436P
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • NSF certified for food safety compliance
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable green epoxy antimicrobial finish
  • Supports up to 700 pounds of weight
  • Vented design for optimal air circulation
Weight52 LBS
Height86 (H)
Width14 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)12" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
ConstructionVented
StyleVented
Weight52 LBS
Height86 (H)
Width14 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)12" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
ConstructionVented
StyleVented
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum 2124BK 24" W x 21" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Pro IconFree shipping
picture
Nemco 55800 Removes Excess Water From Canned Tuna Easy Tuna Press
Pro IconFree shipping
Yanco PS-1108 16 Oz. White Porcelain Round Piscataway Salad Bowl
Yanco RM-0012 12" Dia. White Melamine Round Rome Cake Stand