Quantum WR86-1472BK-5 72" W x 86" H x 12" D Black Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-1472BK-5
MPN:
WR86-1472BK-5
Commercial design services
  • NSF certified for food safety
  • Includes five adjustable shelves
  • Easy assembly with included posts and shelves
  • Durable black epoxy antimicrobial finish
  • Supports up to 700 pounds
  • Vented design for airflow and hygiene
Weight105 LBS
Height86 (H)
Width14 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)12" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
StyleVented
Weight105 LBS
Height86 (H)
Width14 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)12" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum 2442SS 42" W x 24" D Stainless Steel Solid Shelf