Quantum WR86-2142BK 42" W x 86" H x 21" D Black Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-2142BK
MPN:
WR86-2142BK
picture
picture
Commercial design services
  • NSF certified for food safety
  • Vented design enhances airflow
  • Ideal for commercial kitchens
  • Durable black epoxy antimicrobial finish
  • Includes four adjustable shelves
  • Supports up to 700 pounds
Weight68 LBS
Height86 (H)
Width21 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)21" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
StyleVented
Weight68 LBS
Height86 (H)
Width21 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)21" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
  • Wire Shelving Kit
Related products
Quantum 1836P 36" W x 18" D Green Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Pro IconFree shipping
Quantum WR74-2172SG-5 72" W x 21" D Galvanized Steel Solid Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Quantum DIV21BK 21" D x 8" H Black Epoxy Wire Shelf Divider
Empress EHL-83 8" x 8" x 2.5" Natural 3-Comp Hinged Container Molded Fiber (2 Packs of 100 Food Containers Per Case)
Rosseto AG020 48" W x 40" H Clear Acrylic Avant Guarde Sneeze Guard or Health Safety Shield with Pass-Through Door