Quantum WR86-2172S 72" W x 86" H x 21" D Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-2172S
MPN:
WR86-2172S
Commercial design services
  • NSF certified for food safety compliance
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable 304 stainless steel construction
  • Supports up to 700 pounds of weight
  • Vented design for optimal airflow
Weight116 LBS
Height86 (H)
Width21 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)21" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
StyleVented
Weight116 LBS
Height86 (H)
Width21 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)21" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum WC34-CB1442GY 42" W x 14" D Gray Epoxy Antimicrobial Finish Cantilever Double Shelf Post Wall Mount
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco HDCPU-5-BS 77.75" W Stainless Steel Stationary Heavy Duty Ice Cooled Serving Counter
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TSS-248 96" W x 24" D 14 Gauge 304 Stainless Steel Work Table
Yanco ME-216 16" L x 9.5" W Speckled Red Melamine Rectangular Mexico Plate