Quantum WR86-2424C-5 24" W x 86" H x 24" D Chrome Plated Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-2424C-5
MPN:
WR86-2424C-5
Commercial design services
Built for commercial kitchens, the Quantum WR86-2424C-5 shelving kit measures 24" W x 86" H x 24" D and supports 700 pounds per shelf with five chrome shelves and four posts. NSF-certified, it resists corrosion and simplifies cleaning.
  • NSF certified for foodservice compliance
  • Chrome finish resists corrosion and cleans easily
  • 24" W x 24" D x 86" H for vertical storage
  • Five adjustable wire shelves for organization
  • 700 Lbs. load capacity per unit
Weight65 LBS
Height86 (H)
Width24 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)24" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
StyleVented
Weight65 LBS
Height86 (H)
Width24 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)24" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Advance Tabco SS-3012 144" W x 30" D Stainless Steel Base 14 Gauge Work Table
Pro IconFree shipping
picture
Ultrafryer B-E20-20-3-UC 64.5" W Stainless Steel Electric Ultragold Fryer - 208 Volts
Pro IconFree shipping
Vollrath 4902-13 Clear Dripcut Wide Mouth Date Indicator Storage Lid
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf