Ultrafryer B-E20-20-3-UC 64.5" W Stainless Steel Electric Ultragold Fryer - 208 Volts
Shop all Ultrafryer Commercial Electric Fryers
SKU:
B-E20-20-3-UC
MPN:
B-E20-20-3-UC
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Ultrafryer B-E20-20-3-UC electric fryer features three 20kW stainless steel frypots with thermostatic controls and UltraClear filtration for consistent cooking.
  • 208V, 3-Ph, 168A electrical spec
  • Thermostatic electronic controls for precise temps
  • 60kW heating capacity for rapid recovery
  • Built-in UltraClear filtration for oil longevity
  • Three 125-pound stainless steel vats
Weight810 LBS
Height40.82 (H)
Width64.5 (W)
Depth39.7 (D)
ControlsThermostatic
Exterior FinishStainless Steel
Fat Capacity (approximate)125 Lbs. Each
FilterBuilt-In Filter
Filter TypeElectric Floor Fryers
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity(3) Tanks
With or without basket liftsWithout Basket(s)
ManufacturerUltrafryer
Amps168
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage208v
Item TypeElectric Floor Fryers
Weight810 LBS
Height40.82 (H)
Width64.5 (W)
Depth39.7 (D)
ControlsThermostatic
Exterior FinishStainless Steel
FilterBuilt-In Filter
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity(3) Tanks
ManufacturerUltrafryer
Amps168
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage208v
Item TypeElectric Floor Fryers
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
Certifications
  • cCSAus Certified certification
  • CE Certified certification
  • CSA Flame certification
  • ENERGY STAR® certification
  • NSF Certified certification
  • Ultrafryer
  • Ultrafryer Commercial Electric Fryers
  • Ultrafryer
Related products
picture
Quantum WR86-2424C-5 24" W x 86" H x 24" D Chrome Plated Finish Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco SS-3012 144" W x 30" D Stainless Steel Base 14 Gauge Work Table