Royal Range RD100-48-LP 48" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Turbo Griddle - 80,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RD100-48-LP
MPN:
RD100-48
Commercial design services
Engineered for heavy-duty kitchens, the Royal Range RD100-48-LP delivers 80,000 BTU across a 48" smooth steel griddle with a 3" grease trough for high-volume cooking.
  • All-welded stainless steel frame
  • Thermostat with solid state controls
  • CSA and CSA-Sanitation certified, Made in USA
  • 80,000 BTU infrared burners
  • 3" grease trough for debris removal
  • 1" polished steel griddle for even heat
Weight539 LBS
Height17 (H)
Width48 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU80,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight539 LBS
Height17 (H)
Width48 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU80,000 BTU
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle