Royal Range RD100-48-NG 48" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Turbo Griddle - 80,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RD100-48-NG
MPN:
RD100-48
Commercial design services
Royal Range RD100-48-NG offers a 48" stainless turbo griddle with a 1" steel plate, infrared burners, 80,000 BTU, thermostatic controls, and electric ignition.
  • 3" grease trough, electric ignition
  • Stainless steel frame for durability
  • CSA-Sanitation certified, made in USA
  • 80,000 BTU burners for fast heat
  • Thermostat for precision control
  • 1" steel griddle for even searing
Weight539 LBS
Height17 (H)
Width48 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU80,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight539 LBS
Height17 (H)
Width48 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU80,000 BTU
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
Related products
picture
Summit SCR615TD 23.63" W Black Stainless Steel Undercounter All-Refrigerator - 115 Volts
Pro IconFree shipping
picture
Jade DS-60-BIST 60" Stainless Steel Bistro Double-Deck High Shelf
Pro IconFree shipping
Rosseto LD209 2 Gal. Acrylic Square with Black Bamboo Base Sea Grass Beverage Dispenser
Hatco GRS-18-C 18" W Stainless Steel Freestanding Glo-Ray Heated Shelf - 125 Watts
Caddy Corporation A-34 26" Wide Modesty Panel for 5 Well
Yanco OK-2412 11" W White Melamine Rectangular Osaka Plate
Yanco NB-208 8.12" W Black Porcelain Oval Noble Black Plate