Royal Range RD100-72-LP 72" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Turbo Griddle - 120,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RD100-72-LP
MPN:
RD100-72
Commercial design services
Built for high-volume kitchens, the Royal Range RD100-72-LP turbo griddle offers precise control on a 72" steel plate, producing 120,000 BTU for continuous service.
  • Thermostat with six controls for precision
  • 3" grease trough for easy cleanup
  • CSA and CSA-Sanitation compliant, Made in US
  • 72" wide heavy-duty stainless steel
  • 1" polished steel griddle for even heat
  • 120,000 BTU output for high-volume cooking
Weight786 LBS
Height17 (H)
Width72 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU120,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight786 LBS
Height17 (H)
Width72 (W)
Plate Thickness1"