Royal Range RD100-72-NG 72" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Turbo Griddle - 120,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RD100-72-NG
MPN:
RD100-72
Commercial design services
Royal Range RD100-72-NG offers 120,000 BTU cooking power on a 72" stainless steel griddle with 1" steel plate, 3" grease trough, infrared burners, six controls, stainless exterior, cCSAus, CSA listings, made in USA.
  • Stainless steel exterior, 4" legs, durable
  • Thermostat controls with electric ignition
  • CSA certified, Made in USA
  • 120,000 BTU for high-throughput cooking
  • Infrared burners with grease trough for cleanup
  • 72" W 1" steel griddle for even searing
Weight786 LBS
Height17 (H)
Width72 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU120,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight786 LBS
Height17 (H)
Width72 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU120,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle