Royal Range RD80-60-NG 60" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Griddle Delux Series - 160,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RD80-60-NG
MPN:
RD80-60
Commercial design services
Built for high-volume kitchens, the royal range RD80-60-NG features a 60" stainless steel griddle with a 1" polished plate and five thermostat controls.
  • 3" grease trough for easy cleanup
  • Stainless steel frame for durability
  • CSA and CSA-Sanitation compliant
  • 160,000 BTU natural gas for fast searing
  • Thermostatic controls for precise management
  • 1" polished steel griddle for even heat
Weight652 LBS
Height14 (H)
Width60 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU160,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight652 LBS
Height14 (H)
Width60 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU160,000 BTU
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"