Royal Range RD80-60-LP 60" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Griddle Delux Series - 160,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RD80-60-LP
MPN:
RD80-60
Commercial design services
Built for continuous service, the Royal Range RD80-60-LP 60" stainless steel griddle delivers 160,000 BTU of heat across a 1" thick steel plate with a 3" grease trough. Operators control five zones for precise temperature management.
  • CSA and CSA-Sanitation compliant
  • Five thermostatic controls for zone cooking
  • Adjustable 4" legs with welded frame
  • 60" stainless steel griddle
  • 160,000 BTU output for quick recovery
  • 1" smooth steel plate for even heat
Weight652 LBS
Height14 (H)
Width60 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU160,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight652 LBS
Height14 (H)
Width60 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU160,000 BTU
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
Related products
picture
Quantum HB18S 18" L 304 Stainless Steel Hang Rail