Royal Range RD85-24-NG 24" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Griddle Delux Series - 64,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RD85-24-NG
MPN:
RD85-24
Commercial design services
Built for continuous service, the Royal Range RD85-24-NG features a 24" W polished 1" steel griddle plate and 64,000 BTU output.
  • 3" grease trough for easy waste management
  • Thermostatic controls for precise temp
  • CSA certified, made in USA
  • 24" stainless steel griddle
  • 64,000 BTU natural gas for fast searing
  • 1" polished steel for even heat
Weight285 LBS
Height14 (H)
Width24 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU64,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight285 LBS
Height14 (H)
Width24 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU64,000 BTU
  • Made in USA certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"