Royal Range RD85-24-LP 24" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Griddle Delux Series - 64,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RD85-24-LP
MPN:
RD85-24
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Built for continuous service, the Royal Range RD85-24-LP delivers 64,000 BTU across a 24" x 24" stainless steel griddle with a 1" steel plate and 3" grease trough.
  • 3" grease trough for easy cleaning
  • Stainless steel front, sides, back, welded frame
  • Made in USA, CSA certified
  • 24" griddle, 1" steel plate
  • Thermostatic controls for precise temps
  • 64,000 BTU propane output
Weight285 LBS
Height14 (H)
Width24 (W)
Depth33.63 (D)
ControlsThermostat / Solid State
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness1"
Total BTU64,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight285 LBS
Height14 (H)
Width24 (W)
Depth33.63 (D)
Plate Thickness1"
Total BTU64,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle