Royal Range RD85-36-SAE-LP 36" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Griddle Delux Series - 96,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RD85-36-SAE-LP
MPN:
RD85-36-SAE
Commercial design services
Built for continuous service, the Royal Range RD85-36-SAE-LP griddle features a 36" smooth steel cooking surface, 1" polished plate, and 3" grease trough.
  • Stainless steel exterior with welded frame
  • Solid-state thermostat for precise temp
  • CSA and CSA-Sanitation certified, Made in USA
  • 96,000 BTU cooking power
  • 3" grease trough for grease management
  • 1" polished steel griddle for even heat
Weight395 LBS
Height14 (H)
Width36 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU96,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight395 LBS
Height14 (H)
Width36 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU96,000 BTU
  • Natural Gas
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"