Royal Range RD85-36-SAE-NG 36" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Griddle Delux Series - 96,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RD85-36-SAE-NG
MPN:
RD85-36-SAE
Commercial design services
Royal Range RD85-36-SAE-NG offers a 36" stainless steel griddle with a 1" polished plate, 3" grease trough, 96,000 BTU, thermostatic controls, safety pilot, electric ignition, cCSAus, CSA sanitation, and adjustable legs.
  • 3" grease trough for management
  • Stainless steel for durability
  • Made in USA with CSA-Sanitation
  • 96,000 BTU output for cooking
  • Thermostat with controls for accuracy
  • 1" steel griddle plate for heat
Weight395 LBS
Height14 (H)
Width36 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU96,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight395 LBS
Height14 (H)
Width36 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU96,000 BTU