Royal Range RD85-72-NG 72" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Griddle Delux Series - 192,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RD85-72-NG
MPN:
RD85-72
Commercial design services
Royal Range RD85-72-NG features a 72" stainless steel griddle with a 1" steel plate and six thermostat controls for precise temperature.
  • 3" grease trough for fat management
  • Six solid-state thermostat controls
  • CSA and CSA-Sanitation compliant, Made in USA
  • 72" wide heavy-duty stainless steel
  • 192,000 BTU output for high-volume cooking
  • 1" polished griddle plate for even heat
Plate Thickness1"
Plate Thickness1"
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"