Royal Range RD85-72-LP 72" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Griddle Delux Series - 192,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RD85-72-LP
MPN:
RD85-72
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Built for busy kitchens, the Royal Range RD85-72-LP 72" stainless steel griddle provides consistent heat on a 1" polished steel plate with a 3" grease trough.
  • 3" grease trough and welded frame
  • Stainless steel exterior for sanitation
  • Made in USA, CSA and CSA-Sanitation compliant
  • 192,000 BTU cooking power
  • Thermostatic controls for precision
  • 72" wide 1" steel griddle plate
Weight786 LBS
Height14 (H)
Width72 (W)
Depth33.63 (D)
ControlsThermostat / Solid State
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness1"
Total BTU192,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight786 LBS
Height14 (H)
Width72 (W)
Depth33.63 (D)
Plate Thickness1"
Total BTU192,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
Related products
picture
Quantum TTK-8 96" H Chrome Plated Overhead Track Kit
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Rosseto SM269 White Stainless Steel Polygon Forme Tray and Riser Set
Advance Tabco KLG-368 96" W x 36" D 14 Gauge 304 Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table
Advance Tabco HB-SS-3612M 36" D x 144" W 14 Gauge 304 Stainless Steel Work Table
Yanco OR-3704 8 Oz. 4.25" Dia. Melamine Round Orchis Rice Bowl
American Range AMSQ-36 36" W Stainless Steel Mesquite Wood-Fired CharBroiler - 30,000 BTU