Royal Range RIBT-36-LP 36" W Stainless Steel Countertop Infrared Natural Gas Charbroiler - 105,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Charbroilers
SKU:
RIBT-36-NG
MPN:
RIBT-36
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • Cast iron top grates for durability
  • Individual manual controls for precise heat
  • CSA and CSA-Sanitation certified, made in USA
  • 36" stainless steel countertop
  • Three 35,000 BTU removable burners
  • Infrared burners deliver 105,000 BTU
Weight325 LBS
Height28.13 (H)
Width36 (W)
Depth31 (D)
Control TypeManual
Heating SourceInfrared
Total BTU105,000 BTU
Width (side - side)31" - 36"
ManufacturerRoyal Range of California
Weight325 LBS
Height28.13 (H)
Width36 (W)
Depth31 (D)
Control TypeManual
Heating SourceInfrared
Total BTU105,000 BTU
Width (side - side)31" - 36"
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"