Royal Range RIBT-36-LP 36" W Stainless Steel Countertop Infrared Liquid Propane Charbroiler - 105,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Charbroilers
SKU:
RIBT-36-LP
MPN:
RIBT-36
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Royal Range RIBT-36-LP delivers 105,000 BTU from three 35,000 BTU infrared burners for rapid searing on a 36" stainless steel platform.
  • CSA and CSA-Sanitation certified
  • Cast iron top grates for searing
  • Made in USA with welded fire box
  • High-output 105,000 BTU infrared heating
  • Three removable 35,000 BTU burners
  • 36" stainless steel countertop
Weight325 LBS
Height28.13 (H)
Width36 (W)
Depth31 (D)
Control TypeManual
Heating SourceInfrared
Total BTU105,000 BTU
Width (side - side)31" - 36"
ManufacturerRoyal Range of California
Weight325 LBS
Height28.13 (H)
Width36 (W)
Depth31 (D)
Control TypeManual
Heating SourceInfrared
Total BTU105,000 BTU
Width (side - side)31" - 36"
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler
Related products
picture
Empress EHL-91 9" X 9" X 3" Natural Hinged Container Molded Fiber (2 Packs of 100 Per Case)