Royal Range RKTB-72-LP 72" W Stainless Steel Countertop Liquid Propane Kabob Broiler - 216,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Charbroilers
SKU:
RKTB-72-LP
MPN:
RKTB-72
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • CSA and cCSAus compliant for safety
  • Stainless water pan simplifies cleanup
  • Made in USA for durability
  • 216,000 BTU output for fast searing
  • (12) 18,000 BTU burners for control
  • 72" stainless countertop for prep
Weight510 LBS
Height14 (H)
Width72 (W)
Depth24.25 (D)
Control TypeManual
Heating SourceRadiant
Total BTU216,000 BTU
Width (side - side)67" - 72"
ManufacturerRoyal Range of California
Weight510 LBS
Height14 (H)
Width72 (W)
Depth24.25 (D)
Control TypeManual
Heating SourceRadiant
Total BTU216,000 BTU
Width (side - side)67" - 72"
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"