Royal Range RRB-18OB2-LP 30" W Stainless Steel Countertop Liquid Propane Charbroiler or Hotplate - 105,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Charbroilers
SKU:
RRB-18OB2-LP
MPN:
RRB-18OB2
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Royal Range RRB-18OB2-LP charbroiler combines an 18" radiant broiler with two burners, delivering 105,000 BTU. Stainless steel, cast iron grates, manual controls, and CSA certification ensure durability for foodservice operations.
  • Welded removable firebox for maintenance
  • Stainless steel front/sides for sanitation
  • Countertop propane design, made in USA
  • 105,000 BTU output for high cooking
  • Two burners + broiler for versatility
  • 18" x 21" broiler for even searing
Weight330 LBS
Height14 (H)
Width30 (W)
Depth30.5 (D)
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Total BTU105,000 BTU
Width (side - side)30"
ManufacturerRoyal Range of California
Weight330 LBS
Height14 (H)
Width30 (W)
Depth30.5 (D)
Control TypeManual
Total BTU105,000 BTU
Width (side - side)30"
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"