Royal Range RRB-18OB2-LP 30" W Stainless Steel Countertop Natural Gas Charbroiler or Hotplate - 105,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Charbroilers
SKU:
RRB-18OB2-NG
MPN:
RRB-18OB2
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Royal Range RRB-18OB2 offers an 18" radiant broiler, two open burners, 105,000 BTU, stainless steel build, manual controls, cast iron grates, welded firebox, 4" legs, and cCSAus/CSA certifications. Made in USA.
  • Fully welded removable firebox for serviceability
  • Stainless steel front and sides for durability
  • Made in USA, CSA-Sanitation certified
  • 105,000 BTU commercial charbroiler capacity
  • Two open burners for flexible cooking
  • 18" x 21" D radiant broiler area
Weight330 LBS
Height14 (H)
Width30 (W)
Depth30.5 (D)
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Total BTU105,000 BTU
Width (side - side)30"
ManufacturerRoyal Range of California
Weight330 LBS
Height14 (H)
Width30 (W)
Depth30.5 (D)
Control TypeManual
Total BTU105,000 BTU
Width (side - side)30"
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Related products
picture
Quantum WC14-CB2430C 30" W x 24" D Chrome Plated Finish Cantilever Single Shelf Post Wall Mount
Pro IconFree shipping
picture
Rosseto EZ577 (5) 1 Gal. Black Countertop EZ-PRO 5 Dispenser
Pro IconFree shipping
Hatco GR2AHL-54 57.5" W Aluminum High Wattage Glo-Ray Designer Strip Heater with Lights - 120 Volts 1490 Watts
Waring WFP145 5/64" Thin Slicing Disc
Glastender BW3-N Plastic Bottle Well
Glastender DSRC-48 48" W Stainless Steel Double Speed Rail Locking Cover