Royal Range RSKTB-72-LP 72" W Stainless Steel Countertop Liquid Propane Radiant Removable Burners Kabob Broiler - 168,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Charbroilers
SKU:
RSKTB-72-LP
MPN:
RSKTB-72
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • 1,200° mineral wool insulation
  • Fully welded removable interior fire box
  • CSA and CSA-Sanitation certified
  • 168,000 BTU radiant cooking power
  • Stainless steel exterior and water pan
  • (12) 15,000 BTU removable burners
Weight460 LBS
Height14 (H)
Width72 (W)
Depth22.75 (D)
Control TypeManual
Heating SourceRadiant
Total BTU168,000 BTU
Width (side - side)67" - 72"
ManufacturerRoyal Range of California
Weight460 LBS
Height14 (H)
Width72 (W)
Depth22.75 (D)
Control TypeManual
Heating SourceRadiant
Total BTU168,000 BTU
Width (side - side)67" - 72"
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"