Royal Range RSMG-18-NG 18" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Griddle - 20,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RSMG-18-NG
MPN:
RSMG-18
Commercial design services
Royal Range RSMG-18-NG griddle has a 13/16" steel plate, 18" W surface, 20,000 BTU burner, stainless steel front/sides, 4" grease trough, manual controls, and 4" legs for durability and easy cleaning.
  • Stainless steel front/sides resist corrosion
  • 4" grease trough eases cleaning
  • 18" stainless steel surface boosts throughput
  • 20,000 BTU gas enables fast recovery
  • 3/4" polished steel plate ensures heat transfer
Weight142 LBS
Height14 (H)
Width18 (W)
Depth26.5 (D)
ControlsManual
Cooking Surface Depth (front-back)15" - 19"
Cooking Surface Width (side-side)13" - 18"
ManufacturerRoyal Range of California
Weight142 LBS
Height14 (H)
Width18 (W)
Depth26.5 (D)
ControlsManual
  • Made in USA certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"