Royal Range RSMG-18-LP 18" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Griddle - 20,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RSMG-18-LP
MPN:
RSMG-18
Commercial design services
Royal Range RSMG-18-LP griddle has a 13/16" thick polished steel plate on an 18" W x 18" D surface for even heat. Stainless steel sides, manual controls, 4" grease trough, and cCSAus/CSA-Sanitation listings ensure durability.
  • Manual controls for temperature
  • 4" grease trough for easy cleanup
  • Made in USA, CSA certified
  • 18" griddle, 3/4" steel plate
  • Stainless steel front/sides
  • 20,000 BTU for fast heat-up
Weight142 LBS
Height14 (H)
Width18 (W)
Depth26.5 (D)
ControlsManual
Cooking Surface Depth (front-back)15" - 19"
Cooking Surface Width (side-side)13" - 18"
ManufacturerRoyal Range of California
Weight142 LBS
Height14 (H)
Width18 (W)
Depth26.5 (D)
ControlsManual
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle