Royal Range RSMG-24-LP 24" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Griddle - 40,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RSMG-24-LP
MPN:
RSMG-24
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Royal Range RSMG-24-LP features a 24" stainless steel griddle with a 3/4" smooth steel plate and 40,000 BTU output for heavy-duty use.
  • Stainless steel front and sides for sanitation
  • 4" grease trough for waste control
  • Designed for liquid propane with CSA
  • 24" stainless steel griddle plate
  • 40,000 BTU high-output performance
  • 3/4" polished steel for even heat
Weight175 LBS
Height14 (H)
Width24 (W)
Depth26.5 (D)
ControlsManual
Cooking Surface Depth (front-back)15" - 19"
Cooking Surface Width (side-side)19" - 24"
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness3/4"
Total BTU40,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight175 LBS
Height14 (H)
Width24 (W)
Depth26.5 (D)
ControlsManual
Plate Thickness3/4"
Total BTU40,000 BTU
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle