Royal Range RSMG-24-NG 24" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Griddle - 40,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Griddles
SKU:
RSMG-24-NG
MPN:
RSMG-24
Commercial design services
Handle high-volume griddle tasks with the Royal Range rsmg-24-ng, a 24" stainless steel unit delivering 40,000 BTU and a 3/4" polished steel plate for even heat.
  • Manual controls for temperature management
  • 4" grease trough for grease removal
  • Made in USA with CSA sanitation approval
  • 24" griddle with 40,000 BTU output
  • Stainless steel front and sides for cleaning
  • 3/4" polished steel plate for even heat
Weight175 LBS
Height14 (H)
Width24 (W)
Depth26.5 (D)
ControlsManual
Cooking Surface Depth (front-back)15" - 19"
Cooking Surface Width (side-side)19" - 24"
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness3/4"
Total BTU40,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerRoyal Range of California
Weight175 LBS
Height14 (H)
Width24 (W)
Depth26.5 (D)
ControlsManual
Plate Thickness3/4"
Total BTU40,000 BTU
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"