Royal Range RSRB-12-LP 12" W Stainless Steel Countertop Natural Gas Radiant Time Charbroiler - 12,500 BTU
Shop all Royal Range Commercial Charbroilers
SKU:
RSRB-12-NG
MPN:
RSRB-12
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Royal Range RSRB-12-NG stainless steel 12" countertop charbroiler delivers 12,500 BTU with cast iron grates and manual controls. It meets cCSAus and CSA standards, supporting efficient grilling in commercial kitchens.
  • Manual controls with pilot ignition
  • Stainless steel front and sides for cleaning
  • CSA and CSA Sanitation certified, Made in USA
  • 12,500 BTU radiant heat for searing
  • Cast iron grates for heat retention
  • 12" countertop width saves space
Weight113 LBS
Height14 (H)
Width12 (W)
Depth25.5 (D)
Control TypeManual
Heating SourceRadiant
Total BTU12,500 BTU
Width (side - side)1" - 12"
ManufacturerRoyal Range of California
Weight113 LBS
Height14 (H)
Width12 (W)
Depth25.5 (D)
Control TypeManual
Heating SourceRadiant
Total BTU12,500 BTU
Width (side - side)1" - 12"
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"