Royal Range RSRB-12-LP 12" W Stainless Steel Countertop Liquid Propane Radiant Time Charbroiler - 12,500 BTU
Shop all Royal Range Commercial Charbroilers
SKU:
RSRB-12-LP
MPN:
RSRB-12
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
RSRB-12-LP stainless steel 12" countertop radiant charbroiler delivers 12,500 BTU for searing in busy kitchens. Manual controls, cast iron grates, CSA-Sanitation, and Made in USA ensure reliability.
  • Manual controls with pilots
  • Cast iron grates for even heat
  • Made in USA, CSA sanitation
  • 12,500 BTU radiant heat
  • Liquid Propane operation
  • 12" stainless steel countertop
Weight113 LBS
Height14 (H)
Width12 (W)
Depth25.5 (D)
Control TypeManual
Heating SourceRadiant
Total BTU12,500 BTU
Width (side - side)1" - 12"
ManufacturerRoyal Range of California
Weight113 LBS
Height14 (H)
Width12 (W)
Depth25.5 (D)
Control TypeManual
Heating SourceRadiant
Total BTU12,500 BTU
Width (side - side)1" - 12"
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler
Related products
picture
Quantum WR63-2124C 24" W x 21" D x 63" H Chrome Plated Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco SAG-242 24" W x 24" D Stainless Steel 16 Gauge Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco K-187 Thermostatic Mixing Valve for K-185 and K-186 Faucets
Hatco GRS-36-H 36" W Stainless Steel Glo-Ray Heated Shelf - 450 Watts