Royal Range RSRB-30-LP 24" W Stainless Steel Countertop Liquid Propane Radiant Type Charbroiler - 52,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Charbroilers
SKU:
RSRB-30-LP
MPN:
RSRB-30
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • Countertop design saves space in busy kitchens
  • Manual controls with continuous pilots for reliability
  • Made in US
  • 62,500 BTU radiant heat for fast searing
  • Cast iron grates ensure even grilling
  • Stainless steel front and sides resist corrosion
Weight260 LBS
Height14 (H)
Width30 (W)
Depth25.5 (D)
Control TypeManual
Heating SourceRadiant
Total BTU62,500 BTU
Width (side - side)25" - 30"
ManufacturerRoyal Range of California
Weight260 LBS
Height14 (H)
Width30 (W)
Depth25.5 (D)
Control TypeManual
Heating SourceRadiant
Total BTU62,500 BTU
Width (side - side)25" - 30"
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"