Royal Range RSRB-30-LP 24" W Stainless Steel Countertop Natural Gas Radiant Type Charbroiler - 52,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Charbroilers
SKU:
RSRB-30-NG
MPN:
RSRB-30
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • 30" countertop footprint for efficiency
  • Manual controls with pilots for reliability
  • Made in USA, CSA sanitation
  • 62,500 BTU radiant heat for searing
  • Cast iron grates for grill marks
  • Stainless steel front/sides for durability
Weight260 LBS
Height14 (H)
Width30 (W)
Depth25.5 (D)
Control TypeManual
Heating SourceRadiant
Total BTU62,500 BTU
Width (side - side)25" - 30"
ManufacturerRoyal Range of California
Weight260 LBS
Height14 (H)
Width30 (W)
Depth25.5 (D)
Control TypeManual
Heating SourceRadiant
Total BTU62,500 BTU
Width (side - side)25" - 30"
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler