Ultrafryer B-E15-18-3-UC 110 Lbs. Electric UltraGold Fryer - 208 Volts 3 Phase
Shop all Ultrafryer Commercial Electric Fryers
SKU:
B-E15-18-3-UC
MPN:
B-E15-18-3-UC
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Handle high-volume frying with the Ultrafryer B-E15-18-3-UC electric fryer, featuring three 18" stainless steel vats, each with 110 pounds fat capacity and precise thermostatic controls.
  • Built-in UltraClear filtration with wash wand
  • 110 lbs. capacity per vat for frying
  • Stainless steel vats for easy sanitation
  • Three 15kW heating elements for quick recovery
Weight780 LBS
Height40.82 (H)
Width58.5 (W)
Depth39.77 (D)
ControlsThermostatic
Fat Capacity (approximate)110 Lbs. Each
FilterBuilt-In
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity(3) Tanks
With or without basket liftsWithout Basket(s)
ManufacturerUltrafryer
Amps126
Phase3-Ph
Hertz60
Filter TypeElectric Floor Fryers
Voltage208v
Item TypeElectric Floor Fryers
Weight780 LBS
Height40.82 (H)
Width58.5 (W)
Depth39.77 (D)
ControlsThermostatic
FilterBuilt-In
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity(3) Tanks
ManufacturerUltrafryer
Amps126
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage208v
Item TypeElectric Floor Fryers
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cCSAus Certified certification
  • CE Certified certification
  • CSA Flame certification
  • ENERGY STAR® certification
  • NSF Certified certification
  • Ultrafryer
  • Ultrafryer Commercial Electric Fryers
  • Ultrafryer
Related products
picture
Advance Tabco 9-OP-28 33" W x 25" D x 10" H Stainless Steel Floor Mounted Mop Sink