Shop all Ultrafryer Commercial Gas Fryers
SKU:
B-P20-20-4-UC-NG
MPN:
B-P20-20-4-UC
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Built-in UltraClear filtration system
  • PAR-2 phased-array heat exchanger
  • ENERGY STAR certified efficiency
  • 125 lbs. vat capacity per tank
  • 300,000 BTU total high-output heating
  • Four 20" stainless steel frypots
Weight987 LBS
Height40.82 (H)
Width85.87 (W)
Depth41.47 (D)
ControlsThermostatic
Exterior FinishStainless Steel
Fat Capacity (approximate)125 Lbs. Each
FilterBuilt-In
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity4 Fryer Pots
Total BTU300,000 BTU
With or without basket liftsWithout Basket(s)
ManufacturerUltrafryer
Filter TypeGas Floor Fryers
Power TypeNatural Gas
Item TypeGas Floor Fryers
Weight987 LBS
Height40.82 (H)
Width85.87 (W)
Depth41.47 (D)
ControlsThermostatic
Exterior FinishStainless Steel
FilterBuilt-In
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity4 Fryer Pots
Total BTU300,000 BTU
ManufacturerUltrafryer
Filter TypeGas Floor Fryers
Power TypeNatural Gas
Item TypeGas Floor Fryers
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • ENERGY STAR® certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • LIquid Propane
More from Ultrafryer
picture
Ultrafryer B-P20-20-5-UCP-LP 125 Lbs. Stainless Steel Liquid Propane UltraGold Fryer - 375,000 BTU
Pro IconFree shipping
picture
Ultrafryer B-P30-18-3-UCP-NG 58.5" W Natural Gas Stainless Steel Ultragold Fryer - 330,000 BTU
Pro IconFree shipping
Ultrafryer B-P20-20-5-UCP-NG 125 Lbs. Stainless Steel Natural Gas UltraGold Fryer - 375,000 BTU
Ultrafryer 24456 48" Long Hose Stainless Steel 1.25" Gas Flex Line