Ultrafryer B-E17-14-3-UCP 46.5" W Stainless Steel 3 Tanks UltraClear Plus Filtration UltraGold Fryer - 51000 Watts
Shop all Ultrafryer Commercial Electric Fryers
SKU:
B-E17-14-3-UCP
MPN:
B-E17-14-3-UCP
Commercial design services
  • Thermostatic controls with melt cycle
  • Stainless steel for durability
  • ENERGY STAR qualified for reduced energy use
  • 51kW electric power for frying
  • UltraClear Plus filtration for cleaner oil
  • Three 14" vats, 35-45 lbs per vat
Weight720 LBS
Height40.8 (H)
Width46.5 (W)
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity(3) Tanks
With or without basket liftsWithout Basket(s)
ManufacturerUltrafryer
Amps8.5
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Filter TypeElectric Floor Fryers
Item TypeElectric Floor Fryers
Weight720 LBS
Height40.8 (H)
Width46.5 (W)
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity(3) Tanks
ManufacturerUltrafryer
Amps8.5
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"